Committees

Program & Events Committee

Meet: First Thursday of Each Month

About: Plans and organizes most of the fun and educational activities hosted by the Chamber.

Committee Chair: Suzanne Wulf (Niles-Maine District Library)

Jeff Curry (State Farm Insurance)

Vince Gendusa (Platinum Touch Industries, LLC)

Christine Pusateri (Christine Pusateri Hair Solutions)

Dr. Erica Juris (Uptown Chiropractic Clinic)

Kim Biederman (Niles Chamber of Commerce)

Legislative Committee

Meet: Fourth Wednesday of Each Month

About: Keeps Chamber Members informed about legislative issues that affect businesses and helps connect them to their local legislators.

Committee Chair: Janet Spector Bishop (East Maine School District 63)

Christine Pusateri (Christine Pusateri Hair Solutions)

Joe Campagna (Grant Merchant Services)

Skip Lawson (Notre Dame College Prep)

Muhammad Paracha M.D. (AHS Family Health Center)

Dr. Bruce Hertz (Akiens-Hertz Family Medical Center)

Hadley Skeffington-Vos (Village of Niles)

Arbel Hidoo (Inland Bank)

Member Retention & Recruitment Committee

Meet: Third Tuesday of Each Month

About: Helps ensure that Chamber Members are being served in the best way possible by focusing on member benefits, connecting with new members, recruiting new members, and checking in on existing members.

Committee Chair: Kimberly Smith (Athletico Physical Therapy Niles-Chicago)

Joanne Cwynar (Director Emeritus)

Dr. Erica Juris (Uptown Chiropractic Clinic)

Skip Lawson (Notre Dame College Prep)

Irving Loundy (Devon Bank)

Laura Shallow (Royal Bank)

Gail Niksic (Elderwerks Educational Services)

Women in Business Committee

Meet: Second Friday of Every Other Month

About: Creates an inclusive environment for ALL women in the Chamber (not just business owners) to inspire leadership, air concerns, and share ideas that aid personal wellbeing and business growth.

Committee Chair: Christine Pusateri (Christine Pusateri Hair Solutions)

Debi Gajewski (Niles Artisan Guild)

Dr. Kimberly Smith (Athletico Physical Therapy Niles-Chicago)

Irene Aguilar (First Financial Credit Union)

Janet Crawford (Senior Helpers Niles-Lincolnwood)

Hadley Skeffington-Vos (Village of Niles)

Debbie Manno (First American Bank)

Scholarship Committee

Meet: First Tuesday of Each Month

About: Manages the scholarships that are disbursed each year to deserving high school seniors – involves helping with the essay prompt, grading essays, & fundraising.

Committee Chair: Suzanne Wulf (Niles-Maine District Library)

Norbert L. Johnson (Johnson Real Estate)

Todd Kolpak (C&R Mortgage Corporation)

Skip Lawson (Notre Dame College Prep)

Fred Braun (Niles Public Works)

Wesley Studzinski (Devon Bank)

Will Clarke (CityLine Bible Church)

Alyse Cohen Burman (The Wildbird Shack)

Michelle Michonski (Sylvan Learning)

Judith McNulty (Niles-Maine District Library)

Golf Committee

Meet: Seasonal (Starts in April-August)

About: Plans the Annual Golf Outing in July.

Committee Chair: James Medina (First Financial Credit Union)

Dean Strzelecki (Village of Niles)

Vince Gendusa (Platinum Touch Industries, LLC)

Frank Liskovec (HealthMarkets)

Joanne Cwynar (Director Emeritus)

Scott O’Brien (Niles Park District)

Joseph Hedrick (American Legion Morton Grove Post 134)

John Giannetti (Niles Public Works)

Niles Design District

Meet: Third Wednesday of Each Month

Committee Chair: Alan W. Zielinski, CKD (Better Kitchens, Inc.)

Andre Skula (Global Granite & Marble)

Joseph Dhamer (Kitchen & Bath Mart)

Brian LaPelusa (LaPelusa Home Improvement, Inc.)

Zeno Popa (Panel Brick)

Alan Zucker (Niles Color Center)

Kathleen Gallegos (Art Station Studio)

Doreen Cecchini (The Home Depot – Civic Center Plaza)

Michelle Brown (Niles Animal Hospital & Bird Mdical Center)

Laura Shallow (Royal Bank)

Erika Navarro (Advantage Gallery)

Emilie Schimmel (Home Comfort Services, Inc.)

Edin Tamraz (Green Home Renovation Inc)

Dan Roach (Global Granite & Marble)